Истинската особеност на двукомпонентния тонер е, че девелопера и действителният тонер са разделени. Най-фините железни пълнежи служат като девелопери, които се използват само за транспортиране на тонера върху барабана и не се прехвърлят върху хартията. Девелоперният вал се съблича и, в зависимост от дизайна на принтера, или попада в контейнер за отпадъчен тонер, или се транспортира обратно в тонер касетата, за да вземе отново тонер прах. Заради евтините железни настилки, които се използват като девелопери, двукомпонентните тонери са значително по-евтини от еднокомпонентните тонери.
Двукомпонентният тонер се използва най-вече за копирни машини и машини за дигитален печат, които работят с цветен тонер, тъй като преносимият девелопер не причинява цветни грешки, както е при еднокомпонентния тонер. В миналото е трябвало да попълните допълнително програмиста при смяна на него. Количеството на девелопера вече е включено в новите системи. В това отношение трябва да се добави само действителния тонер, съдържащ се в касетите.
В случай на малки системи, като например лазерен принтер, девелопера се заменя и при смяна на тонера. Съотношенията за смесване в двукомпонентния тонер са много важни. Ако се постави прекалено много девелопер, барабана може да се повреди по време на процеса на печат. Поради тази причина съвременните устройства ги захранват автоматично.